top of page

SZLAKIEM NASZYCH PRZODKÓW

Trasa Czerwona

image.png

Cerkiew świętego Demetriusza.

Nieistniejąca drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Demetriusza wzniesiona została w roku 1730. Była świątynią unicką. W dokumentacji Konsystorza diecezji chełmskiej i znajdujących się w niej protokołach z wizytacji cerkwi przynależących do diecezji z 1759 roku, znajdujemy opis świątyni. (...) cerkiew drewniana, w dobrym stanie, trzy kopułowa, z krzyżem, kryta gontem. Przy samych ścianach gontem obita. W babińcu drzwi na biegunach, z trzema dzwonami. Drzwi do nawy z żelaznych zawiasach z zamkiem. Podłoga drewniana w dobrym stanie (...). 

Kolejnym źródłem jest podobny protokół z 1761 roku, który odnotowuje ją jako świątynie parafialną, należącą do dekanatu uhnowskiego. W końcu osiemnastego stulecia cerkiew była filią parafii w Telatynie. W 1875 roku, w ramach kasaty unii brzeskiej została siłą wcielona do kościoła prawosławnego. Służyła wiernym do roku 1915. W okresie międzywojennym była zamknięta. Po II wojnie światowej została rozebrana. 

Cmentarz. Wokół cerkwi istniał cmentarz cerkiewny. W I poł. XIX wieku założono drugi cmentarz poza terenem cerkiewnym. Miał kształt czworoboku o powierzchni 0,12 ha. Użytkowany był do 1947 roku. 

            Przypisy:
●    W. Kołbuk, Kościoły wschodnie w Rzeczpospolitej około 1772 roku, Lublin 1998, s. 310;
●    D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Zamość 1994, s. 231;
●    J. Niedźwiedź, Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego , Zamość 2003, s. 415-416.

 

bottom of page